موسیقی خوب چیست؟چگونه موسیقی خوب گوش کنیم؟ از نارمک دانلود

موسیقی خوب چیست؟چگونه موسیقی خوب گوش کنیم؟

اگر موسیقی خوب یه موسیقی شناخته شده باشه پس چرا در انتخاب انتخاب اهنگی که در ماشین می خواهیم گوش کنیم همیشه اختلاف نظر وجود داره؟ چرا وقتی دوستمون با کلی شور و هیجان یه اهنگ و به ما معرفی می کنه و ما بعد از گوش دادن به اون اهنگ هیچ حس خاصی نداریم و فقط برای اینکه از ذوق دوستمون کم نشه با لبی کج شده میگیم بد نبود؟ بیایید برای یکبارم که شده به این سوال برای خودمون جواب بدیم که موسیقی خوب چه موسیقی ایی؟ ایا معیار و میزانی برای سنجش یک موسیقی وجود داره؟ جواب این سوال های چیه واقعا؟

موسیقی خوب چیست؟

کسی می تونه یه موسیقی خوب را بشناسه که به سبک های مختلف موسیقی گوش کرده باشه و اونارو تا حدی بشناسه. توصیه این است که برای شناخت بهتر موسیقی می تونید در ابتدا به کمک مطالب موجود در اینترنت چند سبک نام اشنایی که تا به امروز گوش کرده اید را  بصورت عمیق تر دنبال کنید و با سرچ کردن نام آهنگسازهای مطرح سبک مورد نظر میشه به شناخت درستی از سبک های مختلف موسیقی رسید.

در ادامه به معرفی اهنگسازان مطرح در سبک های مختلف موسیقی می پردازیم.

 

موسیقی کلاسیک غربی

موسیقی کلاسیک غربی

موسیقی کلاسیک به موسیقی هنریِ اروپا گفته می‌شود. شروع این موسیقی را از سده‌های میانه در حدود سال ۵۰۰ م می‌دانند

دوره‌های موسیقی کلاسیک

موسیقی کلاسیک را ازنظر سبک و تحوّل تاریخی آن به چند دورهٔ کوچک‌تر تقسیم کرده‌اند

موسیقی سده‌های میانه (قرون وُسطی)

این دوره با سقوط امپراتوری روم شروع و تا رنسانس در اروپا ادامه می‌یابد. این دوره، دورهٔ شروع و آغازین گام‌های موسیقی کلاسیک است.

موسیقی رنسانس

در این دوره، که شامل سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۶۰۰ م می‌شود، موسیقی کلاسیک به‌طور عمده در ایتالیا شکل گرفت و بیشتر قطعات آثار آوازی هستند.

موسیقی دورهٔ باروک

این دوره از سال ۱۶۰۰ م شروع می‌شود و تا حدود ۱۷۶۰ م ادامه می‌یابد. لغتِ باروک در عالم هنر (نه‌فقط موسیقی) معادل استادانه زینت دادن و یا ماهرانه درست کردن به‌کار می‌رود که از مشخصات بارز هنر این سال‌ها بوده‌است

موسیقی این دوره، همانند سایر هنرهای هم‌عصر خود، بیانگر اشرافیت و قدرت حکومت‌های اروپایی بوده‌است. نیاز کلیسا برای جذاب‌تر کردن نیایش نیز در گسترش این سبک تأثیر بسیاری داشته‌است

یکپارچگی در حالت موسیقی از ویژگی‌های موسیقی این دوره است

از معروف‌ترین موسیقی‌دانان این سبک می‌توان باخ و ویوالدی را نام برد.

گوش کنید:

پلی لیست ویوالدی

موسیقی خوب چیست؟چگونه موسیقی خوب گوش کنیم؟

دورهٔ کلاسیک

دورهٔ کلاسیک سال‌های ۱۷۳۰ تا ۱۸۲۰ م را شامل می‌شود.

قرن هجدهم مصادف بود با جریان روشن‌فکری یا آزادی اندیشه از بند خرافات، که در آن طغیانی علیه متافیزیک و به نفع احساسات معمولی و روانشناسی تجربی و عملی، علیه آیین و مراسم تشریفاتی اشرافی و به نفع زندگی طبیعی و ساده، علیه خودکامگی و به نفع آزادی فردی، علیه امتیازات و حق ویژه و به نفع حقوق مساوی مردم و تعلیم و تربیت همگانی صورت گرفت. در این دوره، برای اولین بار در موسیقی، این فکر ظهور کرد که موسیقی در حقیقت همانند دیگر هنرها مقصود و هدفی ندارد، بلکه صرفاً به‌خاطر خودش وجود دارد؛ یعنی موسیقی برای خودِ هنر موسیقی موجودیت می‌یابد. پس از دورهٔ کلاسیک با هنر موسیقی برپایهٔ ایدهٔ «هنر به‌خاطر هنر (هنر برای هنر)» برخورده می‌شد.

 

هنر در این دوران، بیشتر متوجه سادگی است تا تزئینات ماهرانهٔ دوران باروک، ولی درزمینهٔ موسیقی، این رویکرد به‌عکس اتفاق می‌افتد. برخلاف دورهٔ باروک، در دوران کلاسیک، حالت‌های مختلف و متضادی در ارائهٔ احساس در موسیقی وجود دارد. بافت موسیقی کلاسیک نیز بیشتر هموفونیک است تا پلی‌فونیک. از هنرمندان برجستهٔ این دوره می‌توان از هایدن، موتزارت و بتهوون نام برد.

 

دورهٔ رمانتیک

سبک رمانتیک سالهای ۱۸۲۰ تا ۱۹۱۰ م را شامل می‌شود. در این دوره، احساسات نقش بسزایی در موسیقی پیدا می‌کند. موسیقی در این دوره به‌صورت ابزاری در دست آهنگساز مطرح کردن احساسات شخصی اوست. معروف‌ترین آهنگ‌سازان و موسیقی‌دانان این سبک شوپن، لیست و مندلسون هستند

گوش کنید:

موسیقی پاپ

 

موسیقی پاپ

موسیقی پاپ، با وجود اینکه کاملا از موسیقی کلاسیک، موسیقی هنری یا art music و موسیقی فولک متمایز است، اما از آنجایی که اصطلاح پاپ شامل بسیاری از قطعات موسیقی راک، هیپ هاپ، کانتری و راک اپرا را در بر میگیرد، میتوانیم بگوییم که موسیقی پاپ، تعریف دقیقی ندارد.

 

مشخصات موسیقی پاپ

موسیقی پاپ معمولا به عنوان موسیقی تعریف میشود که به شکل تجاری تهیه میشود یا هدف تولید آن سود مالی است. بنا به تعریف سایمون فریت  Simon Frith، منتقد موسیقی و جامعه شناس متخصص موسیقی مردم پسند، موسیقی پاپ به عنوان یک صنعت شناخته میشود نه هنر. البته این موسیقی را میتوان در حیطه بازار، ایدئولوژی، تولید و زیبایی شناسی هم معنا کرد. درواقع، “پاپ” طوری طراحی شده که برای همه جالب باشد و از هیچ جای خاصی نیامده و قرار هم نیست سلیقه خاصی را اعمال کند.

این موسیقی در اثر هیچ آرزوی پرمعنا به وجود نیامده و تنها جاه طلبی سازندگان آن سود و پاداش مادی است و…با تعاریف موسیقایی، بسیار محافظه کارانه هم هست. موسیقی پاپ چیزی است که از بالا (کمپانیهای ضبط صفحه، تهیه کنندگان رادیویی و تبلیغاتچیها) تدارک دیده شده و از میان مردم برنخواسته است. پاپ موسیقیی است که به طور حرفه ای تهیه و بسته بندی شده است و چیزی نیست که بتوان آنرا به سلیقه خود تغییر داد و یا فرم آنرا تغییر داد.

 

به عبارت دیگر، موسیقی پاپ، نوعی موسیقی است که در دهه ۵۰ آغاز شد و آنچه در این مجموعه قرار میگیرد معمولا برای گروه بزرگی از افراد جذاب است. با به وجود آمدن صفحه های پلاستیکی یا وینیل در دهه ۳۰ تا ظهور کامپکت دیسک یا CD در دهه ۸۰، موسیقی ضبط شده، نسبت به موسیقی زنده، بیش از پیش در دسترس قرار گرفت. ترانه های پاپ معمولا در ۳ دقیقه اجرا میشوند و در آنها از ملودیهایی استفاده میشود که معمولا بسیار شنیدنی بوده و عده بسیاری را به خود جلب میکنند.

مشخصه موسیقی پاپ یک عنصر ریتمیک سنگین در زیر است که معمولا توسط دستگاههای تقویت کننده الکترونیک (amplifier)  اجرا میشود و ملودی اصلی بر این ریتم غالب است. ترانه پاپ همچنین به ترانه های محبوبی که مردم به زمزمه و خواندن آن علاقه دارند نیز اطلاق میشوند. موسیقی پاپ از نظر تجاری موفق است و سبک مورد علاقه ایستگاههای رادیویی است زیرا قابل دسترس بوده، راحت در یاد میماند و مخاطبین زیادی را به خود جلب میکند.

موسیقی پاپ ایرانی

موسیقی پاپ در ایران، در دههٔ نخست جمهوری اسلامی، سراسر ناپدید شد، ولی پس از جنگ هشت‌ساله با عراق، با رویکردی جداسر از موسیقی ایرانی برون‌مرزی، دوباره پدیدار شد. علیرضا افتخاری که از سبک آواز خوانی سنتی به سبک پاپ روی آورد و دیگر نفرات مانند بیژن خاوری، پرویز طاهری، حسن همایونفال، حمید غلامعلی، عباس بهادری، مهدی سپهر، و مهرداد کاظمی، از چهره‌هایی بودند که در «دوران سازندگی» روی‌کار آمدند. اما امروز خوانندگان بسیاری در کشورمان مشغول فعالیت هستن که از آنها می توان به رضا صادقی، احسان خواجه امیری، حمید هیراد و … اشاره کرد.

برای گوش دادن به موسیقی های متنوع شما می توانید که به سایت های موسیقی بروز ایرانی سر بزنید. بعنوان مثال شما می توانید هر روز با سر زدن به سایت ملوی موسیقی های بروز ایرانی و خارجی را دنبال کنید. و با سبک های مختلف موسیقی اشنا شوید و از شنیدن آن لذت بببرید. همچنین کانال ملوی در سرویس دالفک را مشاهده نمایید.

البته در این مطلب ما فقط به مختصر به بررسی دو سبک مختلف موسیقی پرداختیم و سبک های موسیقی بسیار گسترده تر از مطالب عنوان شده در این نوشته است. اما ما به شما قول خواهیم داد که در ادامه موراد بیشتر و با شرح و بسط بیشتری به بررسی انواع موسیقی بپردازیم و در این مسیر همراه شما باقی بمانیم.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها