همه چیز در مورد کارت ماشین از نارمک دانلود

کارت ماشین

حتما همه شما می‌دانید که وقتی ماشینی را خریداری می‌کنید، اطلاعات مربوط به آن در کارتی ثبت می‌شود که با آن مالکیت شما نسبت به ماشین خریداری شده اثبات می‌شود. اگر تا به‌حال ماشینی را خریداری کرده باشید حتما می‌دانید که وقتی کارت ماشین را برای اولین‌بار در دست می‌گیرید چه حس لذت‌بخشی را تجربه می‌کنید.

بعد از خرید ماشین یکی از اقدامات لازم و ضروری گرفتن کارت شناسایی آن یعنی همان کارت ماشین است. اما اغلب صدور کارت ماشین نیز دردسرهای خاص خود را داشته و رفت و آمد زیادی را به دنبال دارد. ما در این مقاله قصد داریم تا کمی بیشتر با مراحل و شیوه صدور کارت ماشین در ایران آشنا شویم. همراه ما بمانید.

کارت ماشین و اطلاعات ثبت شده در آن

کارت ماشین

در این کارت اطلاعاتی که ماهیت ماشین را نشان می‌دهد مانند: شماره پلاک، نوع و مدل و سال ساخت ماشین، رنگ ماشین، شماره VIN، ویژگی‌های فنی ماشین، ظرفیت آن، شماره موتور و شاسی ماشین و حتی ویژگی‌های مالک آن مانند نام و نام خانوادگی، نام پدر و کدپستی را شامل می‌شود. تا حد ممکن سعی کنید کارت ماشین را در هر لحظه و هر کجا با خود به همراه داشته باشید که به مشکل برنخورید.

وجود کارت ماشین به ویژه در مسافرت‌ها و مسافت‌های طولانی سفارش می‌شود. فرض کنید این کارت را به همراه نداشته و در شهری دور از محل سکونت خود با پلیس روبه رو شده و بنا به هر دلیلی متخلف شناخته شوید. شاید با وجود کارت ماشین و گواهینامه تنها جریمه شده و قادر به ادامه مسیر باشید؛ درحالیکه اگر این دو مورد را با خود به همراه نداشته باشید به احتمال خیلی زیاد ماشین متوقف شده و دردسرهای بعد از آن را باید تحمل کنید. تنها راه رهایی از این شرایط، ارائه کارت ماشین به پلیس و گرفتن اجازه ترخیص ماشین است.

حال تصور کنید که شما اصلا این کارت را نداشته و مراحل صدور آن را دنبال نکرده‌اید! بدون شک اوضاع کمی پیچیده‌تر خواهد شد. مراحل صدور کارت ماشین زمان بر و پر دردسر بوده و تا به دست شما برسد معطلی زیادی خواهد داشت. در بازه زمانی درخواست تا صدور کارت ماشین مراحلی را باید گذراند که به ترتیب زیر هستند:

الف) بازه زمانی صدور کارت

بسیاری از مالکان ماشین به ویژه آنان که تازه و برای اولین بار به نام خود ماشینیی را خریداری کرده‌اند، این مرحله را طاقت‌فرساترین بخش صدور کارت می‌دانند. به طور طبیعی و قانونی صدور کارت باید ده روز طول بکشد، درحالیکه اخبار زیادی مبنی بر طولانی شدن این بازه زمانی آنهم تا دو ماه گزارش شده است که اغلب مالکان ماشین را کلافه می‌کند

چگونگی پیگیری کارت ماشین

نحوه پیگیری کارت ماشین یکی از مسائل مهم و قابل سوال برای افرادیست که به تازگی و برای اولین بار ماشین خریده‌اند. گفتیم که از اولین قدم‌ها بعد از خرید ماشین درخواست صدرو کارت آن است. بسیاری از افراد از ریز و درشت این مراحل خبر نداشته و ممکن است دچار مشکلات زیادی شوند. به ویژه که اغلب مراکز صدور کارت بسیار شلوغ بوده و افراد شاغل در آن‌ها فرصت پاسخگویی به تمام سوال‌های ما را ندارند. بنابراین بهتر است قبل از مراجعه به این مراکز برخی از روش‌های درخواست کارت را شناخته و با آگاهی بیشتر جلو بروید. با چند روش پیگیری کارت ماشین آشنا شوید:

  • سر زدن به سایت اداره پست

وقتی مدت زیادی از درخواست صدور کارت شما گذشته و هنوز آن را دریافت نکرده‌اید، از اولین راه‌ها سر زدن به سایت اداره پست است. کارت ماشین توسط پست ارسال شده که به تایید و اصلاح داده‌های پلیس راهور نیز کمک می‌کند. حتما مطمئن شوید که آدرس محل سکونت خود را درست وارد کرده‌اید و مشکلی از این بابت وجود ندارد؛ چراکه موارد زیادی مبنی بر عدم وارد نمودن دقیق اطلاعات افراد وجود داشته و آن را دال بر عدم صدور کارت دانسته‌اند.

برای این کار وارد سایت رسمی اداره پست شوید. با وارد شدن به این سایت، از بخش خدمات الکترونیکی پست، آیکون رهگیری مرسولات سازمانی را انتخاب کنید. در مرحله بعد از میان چند گزینه کارت ماشین را انتخاب کرده و در مرحله آخر با ثبت شماره پلاک ماشین و ثبت کد امنیتی آن از روند ارسال کارت ماشین خود مطمئن شوید.

  • تماس با اداره پست

اگر با مراجعه به سایت اداره پست چیزی دستگیرتان نشد، می‌توانید با این سازمان از طریق شماره تماس ۸۴۴۷۰۰۰۰-۰۲۱ با مسئولان این اداره ارتباط برقرار کنید.

  • استفاده از کد دستوری USSD

از دیگر روش‌ها که اتفاقا راحت‌تر از دو روش دیگر است، پیگیری کارت ماشین از طریق USSD است. با کمک شماره گیری کد دستوری (*۱۱۰#) صدور کارت را از طریق پلیس +۱۰  پیگیری نمایید.

  • استفاده از پیامک

متاسفانه در جواب بسیاری از افراد که به دنبال شماره پیامکی هستند تا صدور کارت ماشین خود را از آن روش پیگیری کنند، باید گفت که چنین راهی وجود نداشته و شماره پیامکی برای این کار در نظر گرفته نشده است.

کارت ماشین

هویت یک ماشین کارت شناسایی آن بوده که داشتن آن برای هر فرد مالک ماشین لازم و واجب است. سعی کنید تا حد ممکن بدون این کارت اتومبیل خود را حرکت ندهید. تمام افرادی که تجربه خرید ماشین به نام خود را دارند، این نکته را به خوبی درک می‌کنند که صدور کارت ماشین صلی‌ترین اقدام بعد از خرید آن است. اما آنچه که جای بحث داشته و در این مقاله به استناد مقاله کارت ماشین hamrah-mechanic.com/mag/car-card مطرح شد، مراحل صدور این کارت و زمان زیادی است که طول می‌کشد تا به دست ما برسد. با کمک روش‌های ذکر شده در این مطلب می‌توانید نحوه صدور کارت ماشین خود را پیگیری کرده و دریافت آن را جلو اندازید.

دیدگاه ها