کاربرد شیر بشقابی در کمپرسور رفت و برگشتی چیست از نارمک دانلود

کاربرد شیر بشقابی در کمپرسور رفت و برگشتی چیست؟

شیرهای بشقابی یکی از پر کاربردترین شیرهای صنعتی می‌ باشند که در انواع مشاغل و مصارف مورد نیاز، از آن ‌ها استفاده می‌ کنند. این شیرها به دلیل این‌ که شبیه بشقاب هستند و حالت پهنی دارند این نام را به خود اختصاص داده‌ اند.

همچنین باید ذکر کنیم این شیرهای صنعتی جزو رایج‌ترین و پرکاربردترین شیرها نیز محسوب می‌ شوند. به نوعی که حتی می‌ توان در شغل های مهمی مثل پتروشیمی، نفت، گاز و غیره از آن استفاده نمود.

حال سوالی که ممکن است به وجود آید این است که شیرهای بشقابی یا یک طرفه چه تأثیری بر روی کمپرسورها دارند؟ در ادامه این مطالب با ما همراه باشید تا هر اطلاعاتی که راجع ‌به شیر بشقابی یا همان یکطرفه نیاز دارید را در اختیار شما قرار دهیم.

شیر یکطرفه چیست؟

شیر یکطرفه یا همان بشقابی در واقع یکی از رایج‌ ترین و پرکاربردترین شیرهای صنعتی است. در اصل آن، شیری است که در تمام کمپرسورها یافت می ‌شود. یعنی این قطعه به‌ قدری مهم و ضروری است که هیچ کمپرسوری وجود ندارد که شیر یکطرفه در درون آن وجود نداشته نباشد. این شیرها به جریان معکوس کمک می ‌کنند.

به ‌عنوان مثال با استفاده از قدرت خودکار خود باعث می‌ شود تا جریان معکوس در جریانات شیر اتفاق نیفتد. همچنین نکته جالبی که در خصوص شیرهای یکطرفه وجود دارد این است که به ‌طور خودکار عمل می‌ کنند. این شیرهای یکطرفه بدون هیچ دخالت انسانی می‌ توانند کار خود را به ‌خوبی انجام دهند و مخاطبان را از این کار راضی نگه دارند.

همچنین شیرهای یک ‌طرفه می ‌توانند برای مایعات، موادهای شیمیایی، ذرات ریز و غیره استفاده شود. این شیر کاربردهای بسیاری هم دارند که در ادامه راجع ‌به آن ‌ها توضیحات گسترده‌ تری می ‌دهیم.

شیر یکطرفه چیست؟

قابلیت های شیر بشقابی یا یکطرفه در کمپرسور رفت و برگشتی

در مطالب بالا بیان کردیم که شیر بشقابی یا یکطرفه در تمام کمپرسور‌ها وجود دارد و این قطعه یکی از قطعه‌های مهم در این شیرها محسوب می ‌شود. حال شاید سوالی برای شما به وجود آید که کاربرد اصلی شیر بشقابی چیست؟ باید ذکر کنیم که شیرهای بشقابی یا همان یکطرفه در واقع کنترل سیالات را برعهده دارند.

به این ‌گونه که جریان وارد شده بر روی شیرها با استفاده از یک دیسک کنترل ‌شده و با حرکت و بسته شدن باعث می شود تا موادی به درون لوله باز نگردد. همچنین برخی مواقع کنترل خودکار شیرهای بشقابی می‌ توانند از جریانات معکوس جلوگیری کنند.

یعنی این ‌که جریانات را به بیرون نشتی ندهند. از همین‌ رو این شیرها کاربرد بسیار زیادی دارند و جزو دسته شیرهای بسیار خوب و پرقدرت برای کنترل سیالات و جریانات شناخته می‌ شوند. البته باید ذکر کنیم که شیرهای بشقابی نیز انواع مختلفی دارند. این شیرهای صنعتی در کمپرسورهای رفت و برگشتی نقش یک زانویی را هم ایجاد می‌ کنند.

 

نحوه عملکرد شیر بشقابی در کمپرسور رفت و برگشتی چگونه است؟

در مطالب بالا چندین ‌بار ذکر کردیم که شیرهای بشقابی برای کنترل جریان معکوس و جلوگیری از این اتفاق استفاده می ‌شوند و همچنین یک قطعه بسیار مهم در دستگاه کمپرسورهای رفت و برگشتی می‌ باشند.

شاید سوالی برای شما به وجود آید که کمپرسورهای رفت و برگشتی درواقع چیست؟ این کمپرسور‌ها در اصل یکی از قدیمی ‌ترین ماشین‌ های صنعتی هستند.

در گذشته از این دستگاه‌ ها برای ساختن یخچال استفاده می‌ شد. اما امروزه برای کاربردها و صنعت ‌های دیگری هم از این مدل کمپرسورها استفاده می ‌کنند. در واقع اگر بخواهیم به زبان ساده‌ تر ذکر کنیم، می‌ توان گفت کمپرسورهای رفت و برگشتی با کمک شیر بشقابی می‌ توانند جریان انتقال گاز و جریانات دیگر را بهتر انجام دهند.

زمانی که شیرهای بشقابی به کمپرسورهای رفت و برگشتی متصل شوند؛ مانع برگشت، مایعات، گازها و دیگر جریانات به داخل کمپرسور می‌ شود. از همین‌ رو مشکلات جدی برای دستگاه به وجود نمی ‌آید و کار نیز بهتر صورت می‌ گیرد.

شیرهای بشقابی چه کاربرد دیگری دارند؟

در واقع شیرهای بشقابی با وجود این‌ که یک قطعه‌ جدا نشدنی از کمپرسور باد هستند اما می ‌توانند در دستگاه ‌های دیگر هم استفاده شوند. این شیرها به دلیل این‌ که از جریانات معکوس جلوگیری می‌ کنند و باعث می‌ شوند تا جریانات به عقب برنگردد،  برای کاربردهای دیگری مثل تخلیه پمپ، خط‌ های تولیدی، تولید بخار، خلا شکن، خطوط تصفیه، پمپ‌ های فشاری، خطوط تزریق، برج خنک ‌کننده و غیره کاربرد دارد.

آیا می توان شیرهای بشقابی را تعویض کرد؟

در صورت بروز مشکل می ‌توان شیرهای بشقابی را به ‌راحتی عوض کرد. البته لازم به ذکر است بدانید که در یک کمپرسور می‌ تواند تعداد زیادی از شیرهای بشقابی استفاده ‌شده باشد. قبل ‌از تعویض باید بدانید که چرا شیرهای بشقابی دچار مشکل شده‌ اند، در برخی از مواقع می‌ توانید با چند راهکار ساده و جزئیات کوچک همان شیر بشقابی را تعمیر کنید تا دیگر نیازی به خرید مجدد و تعویض شیرهای بشقابی نباشد.

همچنین باید به خرابی شیرهای بشقابی توجه بسیاری کرد که متاسفانه خیلی از افراد ساده از این ‌موضوع می گذرند. اما باید بیان کنیم که شیرهای بشقابی ازآنجایی‌ که یک قطعه مهم و کاربردی در کمپرسور باد می ‌باشند می ‌توانند مشکلات جدی را برای صنایع و مشاغلی که از آن‌ها استفاده می‌ کنند به وجود آورند.

به‌ عنوان مثال ممکن است که نشتی، لرزش، انتقال جریان برعکس و غیره مشکلاتی باشند که برای یک شیر یکطرفه یا بشقابی به وجود بیاید. اگر این شیر سریعاً تعویض نشود می‌ تواند مشکلاتی را مثل آسیب جدی به خط کمپرسور وارد نماید.

نتیجه گیری

در کل می ‌توان گفت نقش شیر یکطرفه یا شیر بشقابی در کمپرسور رفت و برگشتی به این ‌گونه است که مانع رفت‌ و برگشت جریان‌ ها و انتقال برعکس می‌ شود. آن ‌ها با وجود یکطرفه بودن خود جریانات را به یک سمت هدایت می کنند و باعث به وجود آمدن مشکلات نمی ‌شوند.

همچینین این شیرها در کمپرسورهای رفت و برگشتی، باعث می شوند تا انتقال گاز و جریانات بهتر صورت گیرد. از آنجایی که دستگاه باید برای کارکرد بهتر خود مدام باز و بسته شوند، با کمک شیر یکطرفه، این جریان ها مجددا به داخل کشیده نمی شود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها