همه چیز درباره ارز دیجیتال دوج کوین از نارمک دانلود

همه چیز درباره ارز دیجیتال دوج کوین

از آنجایی که دنیای ارزهای دیجیتال هر روز در حال گسترده‌تر شدن بوده و تعداد رمزارزها نیز به مراتب درحال افزایش است، هر روز نام‌های جدیدی در این حوزه شنیده می‌شود. بدین صورت که در کنار نام ارزهای دیجیتال معروف و محبوبی چون بیت کوین، از رمزارزهایی چون شیبا و دوج کوین هم نام برده می‌شود که ممکن است کمتر به گوش خورده باشد، اما به معنی کم‌ارزش بودن آن‌ها نیست و اگر بخواهیم با آگاهی اقدام به خرید آن‌ها کنیم، نیازمند دانستن عمیق درموردشان هستیم.

ارز دیجیتال دوج کوین (DOGECOIN) در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی کسب کرده است، تا آنجایی که جستجوی قیمت دوج کوین و رصد نمودارهای آن به فعالیتی رایج در بین هواداران حوزۀ ارزهای دیجیتال تبدیل شده است.

در راستای شناخت این ارز دیجیتال جذاب، این مقاله قصد دارد تا اطلاعات مفیدی را از جنبه‌های مختلف در اختیار شما قرار دهد. پس همراه ما باشید تا بیشتر این رمزارز را بشناسیم.

 

 

 

دوج کوین چیست؟

دوج کوین چیست

دو مهندس نرم‌افزار، به نام‌های بیلی مارکوس و جکسون پالمر، دوج کوین را در اواخر سال ۲۰۱۳ ایجاد کردند و با استفاده از یک MEME رایج در آن زمان که کلمۀ عمداً اشتباه “دوج” را برای توصیف سگ Shiba Inu نشان می‌داد، رمزارز خود را با نام و نشان این سگ علامت‌گذاری کردند.

باید بدانیم که دوج کوین در ابتدای داستان خود و در سال ۲۰۱۳، به عنوان یک جایگزین ساده برای ارزهای دیجیتال سنتی مانند بیت کوین ایجاد شد و در واقع، یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین یا اتریوم است که در آغاز کار خود، به عنوان یک شوخی ساده برای علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال ایجاد شد.

نکته مهم در سازوکار دوج کوین این است که برخلاف بیت‌کوین که برای کمیاب بودن طراحی شده است، دوج کوین به فراوانی وجود دارد و در هر دقیقه و بدون داشتن حداکثر عرضه، ۱۰۰۰۰ سکه جدید از آن تولید می‌شود.

نوسانات قیمتی دوج کوین چگونه بوده است؟

تا ماه مه سال ۲۰۲۱، دوج کوین با داشتنِ ارزش کمتر از یک پنی در ابتدای سال، به بالاترین سطح خود یعنی ۰٫۶۸ دلار افزایش یافت. البته که وقتی ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، دوج کوین را ارز رمزنگاری شدۀ موردعلاقۀ خود نامید، موجبات این رشد بزرگ قیمتی را برای دوج کوین رقم زد، به طوری که تا اواسط سال ۲۰۲۱، دوج کوین به طور مداوم در بین پنج رمزارز برتر از نظر ارزش کل بازار قرار داشت.

از آن زمان اما، ارزش دوج کوین به شدت کاهش یافت و در مارس ۲۰۲۲ به حدود ۰٫۱۱ دلار رسید، اگرچه همچنان در بین ۲۰ ارز دیجیتال برتر از نظر ارزش بازار باقی ماند.

دوج کوین چگونه کار می‌کند؟

مانند بسیاری از سکه‌های دیگر، دوج کوین بر روی بلاک چین اختصاصی خود اجرا می‌شود و دفتر کل دیجیتال دوج کوین به طور مداوم با تمام تراکنش‌های جدید به روز شده و شبکه از رمزنگاری برای ایمن نگه‌داشتن تمام تراکنش‌ها استفاده می‌کند.

همچنین باید توجه داشت که بلاک چین دوج کوین از مکانیزم اجماع اثبات کار استفاده می‌کند، یعنی جایی که ماینرها از رایانه‌ها برای حل معادلات پیچیده ریاضی به منظور پردازش تراکنش‌ها و ثبت آنها در بلاک چین استفاده می‌کنند. در ازای حمایت از بلاک چین، ماینرها دوج کوین اضافی کسب می‌کنند که می‌توانند آن را نگه دارند و یا در بازار آزاد بفروشند. این بلاک چین با ایجاد میلیون‌ها دوج کوین جدید، هر روز به استخراج‌کنندگان پاداش می‌دهد، که البته این امر باعث می‌شود که در طول زمان، افزایش قیمت‌های سوداگرانه در دوج کوین بسیار چالش برانگیز باشد. چرا که وقتی هیچ سقف مادام‌العمری برای تعداد دوج کوین هایی که ممکن است توسط ماینینگ ایجاد شوند وجود ندارد، موجبات مواجه شدن این ارز دیجیتال با تورم نیز خواهد شد و به همین دلیل، خرید این رمزارز می‌تواند ذخیرۀ ارزشی چندان موثری برای دارندگانش نباشد.

دوج کوین در مقابل بیت کوین

دوج کوین در مقایسه با بیت کوین چند تفاوت قابل توجه دارد. اول اینکه برای استخراج‌کنندگان، سریع‌تر و آسان‌تر است که آن دسته از معادلات ریاضی که تراکنش‌ها را تکمیل و ثبت می‌کنند، انجام دهند، که همین باعث می‌شود دوج کوین برای پردازش پرداخت‌ها تا حدودی کارآمدتر به حساب آید. در تایید این مسئله، گری دی وال، رئیس گروه بازارهای مالی و مقررات کاتن می‌گوید: «جایی که فرآیند تصویب بلاک‌های جدید در بلاک چین بیت کوین ۱۰ دقیقه طول می‌کشد، این زمان در بلاک چین دوج کوین تنها یک دقیقه است».
تفاوت مهم دیگر میان دوج کوین و بیت کوین، همان‌طور که در بخش قبلی گفتیم، عدم وجود محدودیت مادام‌العمر در تعداد دوج کوین هایی است که می‌توان ایجاد کرد. می‌دانیم که سقف مادام‌العمر ۲۱ میلیون برای بیت کوین وجود دارد که حداکثر تعداد ممکن سکه‌هایی را که می‌توان ایجاد کرد، محدود می‌کند. این بدان معنی است که ماینرها مجبور می‌شوند در طول زمان سخت‌تر و طولانی‌تر برای به دست آوردن بیت کوین جدید کار کنند.

در آخر هم باید گفت که در مقام مقایسه دوج کوین با بیت کوین، چون هیچ محدودیتی برای تعداد دوج کوین وجود ندارد و میلیون‌ها دوج کوین جدید هر روز در بازارها عرضه می‌شوند، انگیزه بسیار کمی برای نگه‌داشتن این ارز دیجیتال برای طولانی‌مدت وجود دارد. این رویه برخلاف آن چیزی است که برای بیت کوین وجود دارد. چرا که بیت کوین به دلیل محدودیت مادام در تعداد سکه‌هایی که می‌توان ایجاد کرد، همواره با افزایش ارزش مواجه است.

خرید دوج کوین

خرید دوج کوین

شما می‌توانید دوج کوین را از صرافی معتبر ارز دیجیتال خارجی مانند Binance یا Kraken خریداری کنید. این صرافی‌ها در ابتدا از شما می‌خواهند که یک حساب با دلار آمریکا یا ارز دیجیتال باز کنید و سپس می‌توانید ارزهای رمزنگاری شده خود از جمله دوج کوین را خریداری و مبادله کنید.

آینده برای دوج کوین را چگونه است؟

مانند هر دارایی دیگری، برای قیمت دوج کوین هم بازار بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. بدین صورت که در ماه‌های اول سال ۲۰۲۱، زمانی که قیمت‌ها حدود ۷۰۰۰ درصد افزایش یافت و رونق گسترده‌تر ارزهای دیجیتال رقم خورد، قیمت دوج کوین هم روند رو به رشدی را تجربه کرد. توئیت‌های ایلان ماسک، بنیانگذار تسلا که با حضور او در برنامه‌ای در ماه می ۲۰۲۱ همراه شد نیز به این افزایش دامن زد.

افزایش سریع قیمت‌های دوج کوین در سال ۲۰۲۱ توجه رسانه‌ها (و همچنین پست‌های رسانه‌های اجتماعی) را به خود جلب کرد و برای مدتی چرخه‌ای ایجاد کرد که سرمایه‌گذاران بیشتری را جذب کرده و قیمت‌ها را افزایش دهد. این مسئله تابع این واقعیت بود که هر زمان که یک دارایی چنین دستاوردهای چشمگیری را ببیند، FOMO  (یا “ترس از دست دادن”) موجی از معامله‌گران جدید را وارد بازی می‌کند. با تمامی این اوصاف،دوج کوین همچنان یک ارز دیجیتال بسیار فرار است و مانند هر سرمایه‌گذاری، هیچ تضمینی وجود ندارد که در آینده افزایش یا کاهش یابد.

سخن آخر

اگر مشتاق باشید که بدانید آینده ارز دیجیتال دوج کوین و شیبا چطور پیش‌بینی می‌شود؟ باید به قدر کافی در مورد این دو ارز دیجیتال بدانید. به همین دلیل ما در مقالۀ قبلی از ارز دیجیتال شیبا گفتیم و در این مقاله از دوج کوین حرف زدیم. امیدواریم که نکات مطرح شده در این مقالات به شما در درک درست عملکرد این ارزهای دیجیتال کمک کند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها