دانلود رایگان کتاب آی بی کلاه آی با کلاه (نمایشنامه) صوتی از نارمک دانلود

دانلود نمایشنامه آی بی کلاه آ با کلاه بصورت صوتی

دانلود رایگان نمایشنامه آی بی کلاه آ با کلاه با لینک مستقیم

دانلود رایگان کتاب آی بی کلاه آی با کلاه

دانلود رایگان کتاب آی بی کلاه آی با کلاه

منتشر کننده : نارمک دانلود

نام کتاب : نمایشنامه آی بی کلاه آی با کلاه

نویسنده کتاب : غلامحسین ساعدی

کتاب آی بی کلاه، آی با کلاه (نمایشنامه) از بهترین آثار زنده یاد استاد غلامحسین ساعدی در باب مرگ و زندگی، آگاهی و عدم آگاهی، خرافه و واقعیت، مستی و هشیاری و… است.

این کتاب ( نمایشنامه ) قصه‌ی مردم محله‌ای را به تصویر می‌کشد و روایت میکند که به خاطر سر و صداهای هولناکی که از یک خانه خالی از سکنه می‌آید ترسیده و در رابطه با این موضوع و اتفاقات مربوط آن بحث و جدل می‌کنند.

آی بی کلاه، آی باکلاه در حقیقت از دو پرده تشکیل شده، در پرده‌ی اول ( آی با کلاه ) مردی بر روی تراس خانه‌ای متروک و قدیمی به تصویر کشیده می‌شود ( روایت میکند ) که به سبب آشنایی با اخلاق و عادات اهالی محل به آن‌ها اظهار می‌کند که دزدان و غارتگران در خانه کمین کرده‌اند، اما در آخر این قسمت از نمایش، هنگامی که پیرزنی فرتوت با عروسکی در دستش از خانه خارج می‌شود مردم می‌فهمند که سرشان کلاه رفته و فریب خورده‌اند.

در پرده‌ی دوم نمایش ( آی بی کلاه )، به راستی عده‌ای دزد و غارتگر به همان خانه‌ی متروک هجوم می‌برند اما مردم با بی‌تفاوتی سبب می‌شوند تا مرد بر روی تراس به وسیله‌ی دزدان غارت شود. ساعدی در این پرده قصد دارد تا به شما بفهماند اگر روشنفکران بی‌تفاوت باشند و به مردم دروغ بگویند، جامعه به نابودی کشانده می‌شود.

از این کتاب مشهور، نمایشی با بازی آقای عزت‌الله انتظامی و علی نصیریان در سال ۱۳۴۶ شمسی بر روی صحنه رفت که تاثیر بسیاری بر روی مردم گذاشت.

بخش کوچکی از زندگی نامه غلامحسین ساعدی :

غلامحسین ساعدی در سال ۱۳۱۴ شمسی در شهر تبریز ایران به دنیا آمد . وی تحصیلات خود را تا دکترای روانشناسی ادامه داد و بیشتر شخصیت‌های آثارش اشخاص آسیب دیده و روان‌پریش بودند. آقای ساعدی آثار نمایشی و داستانی خود را غالبا با اسم مستعار گوهر مراد به چاپ می‌رساند.

نخستین مجموعه داستان او در سال ۱۳۲۹ شمسی تحت عنوان شب نشینی باشکوه منتشر شد و بعد از آن آثار برجسته‌ی بسیاری را خلق کرد. ساعدی در سال ۱۳۶۴ شمسی در کشور فرانسه دارفانی را وداع گفت و در کنار آقای صادق هدایت به خاک سپرده شد.

این نمایشنامه میتوانید بصورت صوتی دانلود کنید

4.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاه ها