پرطرفدارترین جاذبه های وان از دید مسافران که دیدنش را نباید از دست داد از نارمک دانلود

پرطرفدارترین جاذبه های وان

پرطرفدارترین جاذبه های وان

شهر وان یکی از شهرهای مرزی در کشور ترکیه است که با دارا بودن امکانات رفاهی و تفریحی متنوع به خصوص در دهه های اخیر به قطب گردشگری تبدیل شده است . وان در شرق ترکیه قرار دارد و هم مرز با ایران است . طبیعت دل انگیز آن از دریاچه شگفت انگیز وان و کوههای آرارات نشات گرفته و بواسطه همین طبیعت زیبا  مورد توجه گردشگران واقع شده است .

این شهر تاریخی پر فراز و نشیب را از سر گذرانده و قدمت آن به پنج هزار سال پیش باز می‌گردد . در هر گوشه ای از این شهر آثار زندگی انسان های اولیه را میتوان دید و مکان های تاریخی و موزه این شهر به یکی از جاذبه های گردشگری پر طرفدار تبدیل شده است.

همانوطر که گفتیم وان ، تاریخی طولانی داشته و تمدن‌ها و امپرتوری های مختلفی را در خود دید است . اورارتینی ‌ها ، رومیان ، سلجوقیان و عثمانیان نمونه ای از این قدرت ها هستند که در سرنوشت این سرزمین تاثیرگذار بوده اند.

در ادامه برخی از جاذبه های دیدنی و پرطرفدار در این شهر توریستی را به شما معرفی می کنیم . پس با ما همراه باشید :

دژ وان ، بزرگ‌ترین قلعه سنگی در این کشور

به گزارش سفر باتو بازدید از این منطقه به خصوص برای تاریخ دوستان بسیار جالب و سرگرم کننده خواهد بود. این دژ باستانی ، بر بالای تپه‌ ای قرار دارد که در زیر دست آن شهر ویران شده  اورارتو ، با سه هزار سال قدمت به چشم می خورد . دژ وان قلعه‌ای بزرگ است که از سنگهای بازالتی و آجرهای گلی بنا شده است . در اطراف این دژ ، برج معروف ساردور به چشم می خورد که به واسطه  وجود کتیبه ‌های باستانی به شهرت رسیده است . قدمت این منطقه با دوران پادشاهی اورارتو باز می گردد و کتیبه های موجود در آن ، به دست خشایار شاه کبیر و در قرن پنجم پیش از میلاد نوشته شده‌ است ، و به طرز معجزه آسایی از گزند حوادث جان سالم به در برده است .

 

جزیره آختامار

جزیره زیبا و شگفت انگیز آختامار در تور وان ، در دریاچه وان قرار دارد و دارای مناظری بسیار زیباست . اغلب گردشگران برای دوری از هیاهوی شهری حداقل یک روز خود را به بازدید از این جزیره و طبیعت اطراف دریاچه وان اختصاص می دهند . همچنین کلیسای صلیب مقدس که قدمت آن به سال ۹۱۵ باز می‌گردد ، یکی دیگر از جاذبه های

تاریخی در این جزیره است . این بنا دارای معماری بسیار زیبایی است و بر روی دیوارهای بیرونی آن برخی از داستان های کتاب انجیل نقاشی شده که دیدن آن بسیار جذاب و سرگرم کننده خواهد بود.

موزه وان

همانطور که گفتیم این شهر تاریخی پر فراز و نشیب را از سر گذرانده و در ادوار مختلف توسط حکومت های بزرگی اداره می شد . و همین موضوع در پدید آمدن آثار تاریخی ارزشمند این شهر تاثیر گذار بوده و موزه این شهر به یکی از دیدنی ترین مکان ها تاریخی و فرهنگی کشور ترکیه تبدیل شده است . در این موزه با آثار و اشیاء باستانی مختلفی روبرو می شوید که برخی از آنها به پیش از میلاد مسیح تعلق دارد .

آبشار مرادیه

آبشار مرادیه با طبیعتی زیبا و شگفت انگیز به پاتوق طبیعت دوستان و گردشگران تبدیل شده است . این منطقه سرسبز و زیبا در فاصله هشتاد کیلومتری از مرکز شهر وان قرار دارد و محل مناسبی برای گذران تعطیلات و دور از هیاهوی شهری است . روبروی این آبشار یک پل معلق برای تماشای مناظر اطراف احداث شده که گردشگران با ایستادن بر روی آن از طبیعت اطراف لذت می برند . گفته می شود  یکی از پادشاهان عثمانی به نام سلطان مراد ششم ، هنگام لشکرکشی به بغداد برای چند روز در این منطقه اطراق نمود و به همین خاطر از آن روز به بعد این منطقه ، مرادیه نام گرفت .

در اطراف این آبشار جاذبه های دیدنی مختلفی برای رفاه حال گردشگران تعبیه شده که از میان آن میتوان به وجود رستوران ، چایخانه سنتی و فروشگاههای تهیه سوغاتی اشاره نمود.

مسجد بزرگ وان

مسجد باشکوه و تاریخی وان یادگاری از دوران سلجوقیان است که در طول تاریخ بارها مورد آسیب و باز سازی قرار گرفته است . این بنا یکبار به هنگام وقوع زلزله سال ۱۸۴۴ میلادی و بعد از آن در طی جنگ جهانی اول آسیب جدی دید اما در دهه های گذشته و به لطف باستان شناسان مرمت و بازسازی گردید .

توشپا ، یک شهر تاریخی

شهر باستانی توشپا یکی دیگر از جاذبه های دیدنی در این شهر است که در اطراف دژ وان قرار دارد و باقی مانده تمدن هزاران ساله اورارتو هاست . شهر باستانی توشپا در حقیقت همان بستر شهر قدیمی وان است که روزگاری در اطراف دریاچه وان برپا شده بود . باستان شناسان بر این باورند که سکونت انسان در این منطقه قدمتی بیش از پنج هزار سال دارد .

دیدگاه ها